Vredi li Grammarly Premium tih novaca ($12 mesečno)? Iako tečno govorim i pišem engleski, često hvatam sebe kako ispravljam tekstove nakon pisanja. Zato sam hteo videti može li mi Grammarly pomoći i barem uštedeti vreme. Objasniću i kako se pravi nalog, instalira i podešava ovaj demon veštačke inteligencije.
Ovo nije obična recenzija… 🙂
Status: Otkazano produženje pretplate
Od jula 2022. – jula 2023.
Otkazao sam produženje pretplate i prešao na ProWritingAid Premium verziju. Zbog bagova od kojih pate obe ove aplikacije, praktično su neupotrebljive za ono što ja radim (pisanje članaka koji nisu super-kratki i dugo se pišu).
Sadržaj:
- Uvod
- Otvaranje naloga i instaliranje
- Besplatni Grammarly servis
- Grammarly Premium
- Zaključak – isplati li se Grammarly Premium?
- Bagovi i nedostaci
6.1. Ne pamti podešavanja stila pisanja
6.2. Sticky prozor sa sugestijama nestaje
6.3. Stare sugestije se gomilaju
6.4. Problemi sa WordPress back-end editorom - NOVO – GrammarlyGO VI alat
1. Uvod
Engleski mi je prilično dobar. Aktivno sam ga učio preko decenije (od ranog detinjstva), a nakon toga sam ga nastavio vežbati i koristiti (između ostalog i na svojim sajtovima i engleskom BikeGremlin YouTube kanalu).
Ipak, susrećem se sa dva problema:
- Slovo na tastaturi se zagggglavi, pa se dese greške.
Besplatni Grammarly hvata takve greške. - Neke rečenice zvuče rogobatno, iako su gramatički ispravne.
Grammarly Premium ovo rešava.
Da objasnim kako to radi i da li vredi datih novaca, počev od besplatnog paketa:
2. Otvaranje naloga i instaliranje
Izuzetno prosto & jednostavno. Odete na www.grammarly.com i napravite tamo nalog (jednostavnije od pravljenja Gmail naloga). Možete se čak i prijaviti samo sa postojećim Gmail nalogom.
Možete instalirati i Chrome, ili Firefox plagin ako želite – i spremni ste! 🙂
Sve opcije i podešavanja su lake i intuitivne, ako znate barem koju reč engleskog.
3. Besplatni Grammarly servis
Ukratko:
- Hvata greške u spelovanju (progutana, dupla slova, ili skroz pogrešno napisane reči).
- Hvata i pogrešno korištenje tačaka i zareza, mada tu nekad i greši.
Dolazi sa odličnim plaginom za browsere (Chrome plagin, Firefox plagin). Ovo je izuzetno praktično u radu sa WordPress-om. 🙂
Na svom nalogu, kada se ulogujete, možete praviti i svoj rečnik, kako vas ne bi opominjao na “greške” kada njih kucate u tekstu:
Jednom u toku pisanja članka, ponudi kompletnu izmenu rečenice, da bude čitljivija. To je u stvari reklama servisa koji nudi non-stop u plaćenoj, Premium verziji. I to me je nagnalo da je probam (odličan marketing!).
4. Grammarly Premium
Premium usluga obuhvata sve što dolazi sa besplatnom uslugom, uz odlične dodatke:
- Možete definisati svoj stil pisanja (formalan, opušten i sl.), nivo znanja publike (eksperti, početnici i sl.), i cilj teksta (da objasni, ubedi, ispriča priču i sl.).
- Na osnovu toga, Grammarly sugeriše sinonime, ili potpuno izmenjene strukture rečenica, koji bolje odgovaraju postavljenim kriterijumima.
U petom poglavlju ću napisati svoje mišljenje (kao i mišljenje svog omiljenog urednika, Nathana Bennetta, u šestom poglavlju verzije ovog članka na engleskom). Ali pre toga pogledajte kako radi i šta vi mislite o tome. Krenimo sa podešavanjem željenog stila pisanja:
Slika iznad pokazuje kako konfigurišem Grammarly opcije preko Chrome plagina, za rad na ovom članku, u backend-u WordPress-a. Da vidimo sad kako se snalazi:
Samo kliknete na dugme (“Rewrite for clarity” ili koja god druga da je sugestija) i Grammarly sam prepravi tekst! 🙂
Napomena za WordPress korisnike:
Kada kliknete na dugme, bez da ručno izmenite tekst, desi se da pobriše tekstualne hiperlinkove. Često ceo paragraf bude zahvaćen. Jeste, to je bag.
Ja sam se na kraju ipak odlučio za ovo:
“If you’re interested, you can read about my Google AdSense experience.”
Ipak, sugestija me je naterala na razmišljanje o ispravci rečenice, tako da je pomogla. A vidite sad ovo:
Navešću još nekoliko primera, bez screen-shot-ova:
- Original: “These things are easily caught by Grammarly’s free version.”
- Sugerisano: “Grammarly’s free version easily catches these things.”
- Original: “Dismissing a Grammarly’s suggestion.”
- Sugerisano: “Dismissing Grammarly’s suggestion.”
(Ovo mislim da je pogrešna sugestija) - Original: “This isn’t a real review.”
Sugerisano: “This isn’t an honest review.”
(Opet pogrešno, ali to je robot, ne shvata na šta mislim) - Original: “I started using MDDHosting in June 2022, and I’m hosting websites with this provider at the moment.”
Sugerisano: “I started using MDDHosting in June 2022, and I’m currently hosting websites with this provider.” - Original: “In other words, it’s still early to draw any conclusions.”
Sugerisano: “In other words, it’s still early to draw conclusions.” - Original: “That’s how I decided to give MDDHosting a try.”
Sugerisano: “That’s why I decided to try MDDHosting.” - Original: “Maybe I won’t have to migrate sites often.”
Sugestija: “I might not have to migrate sites often.” - Original: “I was delighted with the way they handled that great downtime problem, which occurred due to their own mistake.”
Sugestija: “I was delighted with how they handled that major downtime problem due to their own mistake.”
(Polovično uspešno – reči “which occurred” treba da ostanu, po mom mišljenju) - Original: “At the moment, this is not working…”
Sugestija: “Currently, this is not working…”
Doslednost je važna:
Važna je i raznovrsnost i korištenje sinonima.
Grammarly vodi računa o tome da ne ponavljate stalno iste reči, već sugeriše sinonime. U ovom slučaju sam zanemario sugestiju jer sam želeo da lista bude konzistentna, ali princip je jasan:
Šta ako neku sugestiju ne želite uvažiti?
Bilo zato što mislite da je pogrešna, ili jer ste namerno napravili grešku. I to je lako moguće:
Kad vidi da nemate grešaka, Grammarly ima i smisla za humor: 🙂
5. Zaključak – isplati li se Grammarly Premium?
Meni, da – sudeći po dosadašnjim utiscima. Uprkos svim bagovima navedenim u 6. poglavlju, još nisam našao bolju alternativu. 🙂 Da obrazložim:
Grammarly se ne snalazi sjajno sa dugačkim, kompleksnim rečenicama. Pogotovo ako nabrajate pojmove unutar rečenice, koristeći veznik “and,” sa ili bez zareza ispred. Međutim:
- Ako dobro govorite engleski, prepoznaćete kad treba ignorisati sugestije.
- Ako loše govorite engleski, svakako je bolje da koristite kraće, jednostavnije rečenice.
Meni Grammarly pomaže da tekst učinim boljim i “pitkijim.” Ubrzava mi proces rada, jer ne moram razmenjivati tekstove sa urednikom, konsultovati se oko preporučenih izmena, čekati na odgovor i slično. Štedi vreme i uredniku.
Čak i u najboljem slučaju, kad Nathan uređuje članke, pa iz prve dobijem tekst spreman za objavljivanje, Grammarly Premium i dalje pojednostavljuje i ubrzava stvari.
Inače, uvek čuvam urednikove revizije i ispravke, kao lični podsetnik radi usavršavanja svog znanja engleskog. Grammarly Premium daje pristojne sugestije na klik dugmeta, dostupne za čak i za već objavljene, stare članke. Ovo ga čini korisnim alatom za učenje, za sve koji tečno govore engleski, a nije im maternji jezik.
A evo zašto mislim da Grammarly ipak ne može zameniti dobrog urednika:
Moguće je da grešim, engleski mi nije maternji. 🙂 Ali za sponzorisane (plaćene) članke ipak uvek zamolim Nathana da uradi svoju magiju.
Konstruktivna diskusija o Grammarly-ju na LowEndSpirit forumu.
Ažuriranje, jul 2023:
U momentu kad ovo pišem, posle više meseci manjih problema i bagova, Grammarly je ponovo funkcionalan i upotrebljiv alat (za detalje pročitajte nastavak ovog članka). Međutim, probao sam alat koji se zove ProWritingAid (link ka njihovom sajtu). Pisaću poseban članak o tom alatu, nakon što testiram plaćenu verziju na neko vreme. Ukratko: ima prednosti, ima mana – a dok ne probam plaćenu verziju, ne mogu znati je li bolji, ili lošiji od Grammarly-ja. Jedna od stvari koje mi se dopadaju kod tog alata je što se prodaje sa doživotnom pretplatom ($400 jednokratno, a nadam se i očekujem da će za Crni Petak biti nuđen sa 50% popusta kao prethodnih godina).
Novo ažuriranje: uspeo sam napecati 40% popust i isprobati ProWritingAid free i Premium verzije (člank je na engleskom). Za sad prelazim na ProWritingAid.
6. Bagovi i nedostaci
Kratak spisak problema sa kojima se srećem.
6.1. Ne pamti podešavanja stila pisanja
Grammarly odbija zapamtiti podešavanja browser plagina, vezana za stil pisanja – prikazana na slici 3:
Morate iznova podešavati ovo za svaki tab browsera, svaki put kad počnete pisati.
Plagine koristim kao ulogovan korisnik, ali oni svaki put vrate stil na podrazumevana podešavanja, a ne na to što sam ja izabrao.
6.2. Sticky prozor sa sugestijama nestaje
Prozor sa sugestijama, prikazan na slici 4, zna da nestane. Sam od sebe. Najčešće kada se prevlači mišem na drugo mesto na ekranu. Koristim Linux Mint i Google Chrome browser. Probao sam na dva različita računara – najverovatnije da nije do tastature, miša, ili problema sa računarom.
Kad sticky prozor nestane, morate isključiti browser plagin, ponovo ga aktivirati, pa onda opet podesiti sve opcije (objašnjeno iznad u poglavlju 6.1.). Takođe, ovo rezultuje i zaboravljanjem svih ignorisanih sugestija, tako da ćete u dužem dokumentu možda imati ponovo desetak (pogrešnih) sugestija da “poisključujete.”
6.3. Stare sugestije se gomilaju
Pišem veoma dugačak članak. Kada narednog dana nastavim pisati, dobijem spisak od preko 20 sugestija, koje sam prethodnog dana obrisao jer mislim da nisu relevantne.
Da bih počistio taj spisak, moram kliknuti na svaku pojedinačno. Ne postoji mogućnost da se jednim klikom obrišu sve postojeće sugestije.
6.4. Problemi sa WordPress back-end editorom
Dok radim na novom članku, ili editujem postojeći u WordPress back-end editoru, s vremena na vreme, Grammarly odbija da se pokrene, ili vrši proveru za polje koje nije glavno za editovanje teksta.
Ovo je dosta frustrirajuće i u izvesnoj meri ubija smisao plaćanja pretplate. Ako hoću da se cimam sa kopiranjem teksta u poseban prozor, mogao sam koristiti besplatni Hemingvej (link ka sajtu).
Uz sve to na umu, problem je ipak više frustrirajući, nego što onemogućava upotrebu. Uz par klikova i malo strpljenja obično proradi. I, češće radi OK, nego što ne radi.
Ažuriranje:
Grammarly je postao još gori u radu sa WordPress back-endom. Najgore je kada otvorim duži članak koji je već do pola završen. Ovo je po meni praktično neupotrebljivo i ako se ne popravi, ne planiram obnoviti pretplatu (već sam otkazao auto-obnovu).
Ažuriranje 2 – jul 2023:
Bolje je. Brže i stabilnije. I dalje nema lako dostupnih opcija koje su bile dostupne pre nekih godinu dana, ali nema ni problema i usporenja u radu. Sada je Grammarly (ponovo) koristan alat koji pomaže u radu (iako ne može zameniti dobro poznavanje jezika ili dobrog urednika).
7. NOVO – GrammarlyGO VI alat
Upravo sam isprobao novi Grammarly GO alat. Reč je o veštačkoj inteligenciji (na engleskom “AI” – “aritficial intelligence”) koja bi trebalo da pomogne prilikom pisanja. Na engleskom biciklističkom sajtu dobio sam pitanje, na koje je odgovor bio relativno kompleksan, a engleski mi nije maternji. Zato sam svoj odgovor propustio kroz ovaj alat, da vidim može li ga učiniti jasnijim. U nastavku dajem originalno pitanje, odgovor, a zatim i odgovor pomoću GrammarlyGO alata, pa sami procenite koliko je dobar alat:
Pitanje
This is an edit to the post I made a few minutes ago with a different logic. I think it would be best if you only “publish” this one: Are 1) seat stays assymmetric in shape and 2) do the drive side chainstay and the drive side seatstay sit more outboard (from the bike center / bb Center / wheel center) than their non-drive side counterparts? Assumption for my conclusion: the wheel sits in the center of the bottom braket and is perpendicular to the bottom bracket. My conclusion is that both (1) and (2) must bet true because 1) the center of the rear wheel is closer to the non drive side dropout than to the drive side dropout (see pictures above the headline “2 Visual Test” on https://www.parktool.com/en-int/blog/repair-help/wheel-dishing-centering) and 2) the wheel is / should be centered between the seat stays near the seat tube (see first picture on the same parktool URL above below the headline “2 Visual Test”). Is there a flaw in my thinking?
Context: I’m designing a custom bike for myself with the rear rack welded to the frame. Ideally I would want to have the same distance between the tire and the inner edges of the rack on the drive and non drive side….
Odgovor
Hi Nic,
Most frames have symmetrical dropouts (equal distance from both the longitudinal and transverse frame axes). With such frames, the rear wheel is dished so that the rim’s centre is right between the hub’s “locknuts” (quotation marks are because many modern hubs don’t have classic locknuts, just the hub ends that face the inside of the frame’s dropouts). See picture 22 in my Bicycle wheel building basics article.
There are however “offset frames,” where the drive side dropout is a bit further to the right (i.e. placed more outwards from the frame’s longitudinal axis compared to the non-drive side dropout). That is done to help make the rear wheel stronger, as it allows spokes coming from the drive-side flange to not have such a steep angle, thus making the drive and non-drive side spoke tension more similar (less drastic difference in tension), plus it provides a better bracing angle for the drive side spokes.
For the bike to steer nicely, the rims (and the tyres) need to be in line with the bike’s longitudinal axis. Hence, if your goal is to have the same distance of the tyre from both dropouts, it would make sense to make the dropouts symmetrical (i.e. to not make an offset frame).
Relja
Odgovor “propušten” kroz GrammarlyGO alat
Dear Nic,
I hope this message finds you well. I wanted to bring to your attention an interesting fact about bike frames. Most bike frames have symmetrical dropouts, meaning that the longitudinal and transverse frame axes are equidistant from the rear wheel. In this case, the rear wheel is dished so that the rim’s center is right between the hub’s “locknuts.” You can find a visual representation of this in picture 22 of my article on Bicycle Wheel Building Basics.
However, there are also “offset frames” where the drive side dropout is a bit further to the right, placed more outward from the frame’s longitudinal axis compared to the non-drive side dropout. This design is meant to make the rear wheel stronger. It allows spokes coming from the drive-side flange to not have such a steep angle, making the drive and non-drive side spoke tension more similar and providing a better bracing angle for the drive side spokes.
I hope you find this information useful. Let me know if you have any questions or if there’s anything else I can assist you with.
Best regards, [Your Name]