Ovo je malo drugačiji članak od uobičajenih:
Moji članci i videi su na neki način cenzurisani, praktično nevidljivi. To je prekretnica na kojoj se ljudska vrsta nalazi i tome je posvećen i ovaj članak. Hteo sam ovo napisati, mislim da je pošteno, ljudski da se to podeli, objasni, koga zanima.
1. Zašto prelazim prevashodno na jedan jezik?
Kada sam pre deset godina počeo objavljivati članke i videe na Internetu, u samom startu sam se prvenstveno fokusirao na naš jezik, sa željom da nešto dobro i kvalitetno postoji na srpskohrvatskom, ali sam pravio dosta toga i na engleskom, sa željom da sve što radim podelim sa celim svetom.
U poslednje dve godine, neke stvari su se drastično, ubrzano promenile.
1.1. Promene tehnologije
Pod ovim mislim prvenstveno na dve stvari – na koje ću se malo kasnije vraćati,
pa Vas molim da ih zapamtite:
- a)
Automatski prevodi sa engleskog na naš jezik su postali veoma dobri – čak i kada su YouTube titlovi u pitanju. - b)
Nezavisni sajtovi i YouTube kanali su ubijeni (o ovome ću opširnije za koji minut).
Rezultat onog prvog je da ko ima potrebu i želi, može izvući potrebne informacije i iz mojih članaka i videa na engleskom.
Rezultat onog drugog je da gotovo niko više ni ne vidi moje članke i videe – nevezano za jezik.
1.2. Pojašnjenje
Na šta tačno mislim pod ovim drugim?
2023. godine, Gugl je sklonio nezavisne sajtove sa rezultata pretrage (da budem precizan, smanjio je vidljivost na oko 1% što mu praktično dođe na isto). To je Gugl nazvao HCU izmena algoritma, od engleskog Helpful Content Update odnosno ažuriranje za koristan materijal. Dosta ironično s obzirom na to šta taj algoritam zaista radi u praksi:
U rezultatima Gugl pretrage, danas su ostali samo:
- Direktno komercijalni sajtovi: prodavice, sajtovi kompanija i slično.
- Sajtovi velikih korporacija koji trguju vašim vremenom i podacima:
a koji se uglavnom reklamiraju kao “društvene mreže” (Fejsbuk, Reddit, TikTok i slično).
Sve ostalo je izbrisano.
Vidim to po naglom padu broja poseta mojim sajtovima – i pisao sam članke na tu temu prethodnih godina, a pretpostavljam da ih niko nije čitao. 🙂
Slično je i sa YouTube:
Ako se ne prave “zabavni” i “viralni” snimci, sa click-bait naslovnom sličicom i uvodom videa, gotovo niko neće pogledati vaše snimke, a sve je teže i naći videe koji nisu pravljeni da vam uzimaju vreme i budu prvenstveno zabavni.
Koliko god nam mazali oči, ovde se ne radi o stavljanju kvaliteta u prvi plan – o ovome više u nastavku.
1.3. Pred-zaključak 🙂
Ja i dalje imam potrebu i želju da svoje znanje sistematizujem i – kad to već radim – zadovoljstvo mi je i javno ga podeliti, pa ako pomogne makar još samo jednom čoveku, vredelo je.
Međutim, pravljanje videa i pisanje članaka na dva jezika traže duplo više
vremena, truda i energije. Ima puno tema koje nisam još stigao obraditi, a vreme i energija su mi ograničeni.
Zato, s obzirom na veoma malu vidljivost svega što radim s jedne strane; i mogućnost besplatnog korišćenja automatizovanih prevoda sa druge strane, mislim da je logično da se fokusiram na snimanje videa i pisanje članaka na samo jednom jeziku – engleskom.
Barem za sada.
Sve što sam do sad uradio i dalje ostaje, svima na raspolaganju, besplatno.
Puno toga već koriste komercijalni sajtovi, korporacije i “AI” (odnosno LLM-ovi), tako da ako pitate ChatGPT nešto u vezi biciklizma, postoji visoka verovatnoća da ćete dobiti neki od mojih članaka prepričan malo drugačijim rečima. Ne mogu to da sprečim, ali mogu da biram gde i kako objavljujem dalje.
Ako pratite moj rad i dalje – hvala. Sve što radim, i dalje je tu za vas.
Upravo zato mislim da je pošteno da ovako objasnim razloge iz kojih će verovatno biti manje videa i članaka na našem jeziku nego do sada.
Ako vas više zanima lična strana ove odluke – razlozi vezani za motivaciju, navike i jezike – o tome sam pisao ovde:
Više ne pišem i ne snimam redovno na našem jeziku
2. Kako Internet umire?
2.1. Pre pojave “veštačke inteligencije”
2015. godine, kada sam počeo praviti sajtove i objavljivati članke, imao sam jednostavan cilj: da podelim znanje i iskustvo – i da sve to bude korisno i meni (kao lako dostupan podsetnik), i svim drugim ljudima.
Radio sam to na svoj način – organizovano, detaljno, jasno, sa konkretnim primerima i objašnjenjima. Svaka tvrdnja koju napišem, mogu i da potpišem imenom i prezimenom. Svaki članak pišem kao da će ga čitati i totalni početnik i iskusan profesionalac – jer sam i sam prošao sve te faze, i znam koliko može biti frustrirajuće kad naiđeš na površne, neprecizne tekstove.
Na primer, držao sam se toga da svaki iole bitan tehnički termin ima link ka detaljnijem objašnjenju, tj. da mi se ne podrazumeva da čitalac to već zna (ili se toga seća).
Zanimljivo je što se taj moj način rada zapravo poklapao sa onim što je Google tada govorio da želi da vidi, a u prvo vreme i zaista “nagrađivao” u praksi: sadržaj pisan za ljude, ne za algoritam, pisan od strane stručnjaka sa iskustvom, na sajtu koji je brz, pregledan i bez sumnjivih fora.
Dakle, radio sam suprotno od onoga što su mnogi SEO i marketing magovi preporučivali – radio sam sve tako da bude pregledno i korisno na prvom mestu – i Gugl je to nagrađivao. Naime, u to vreme, guglanje na temu biciklizma (a i drugih tema koje sam obrađivao) često je davalo moje članke pri vrhu rezultata pretrage.
Gugl je to nešto kasnije, 2022. godine nazvao E-E-A-T – Experience, Expertise Authoritativeness, Trustworthiness – odnosno Iskustvo, Stručnost, Autoritet, Poverenje. Zaključujem po tome da sam čak sedam godina ispred svog vremena (a mislio sam da je samo pet! 🙂 ).
Vozio sam i 28+ mm široke gume na svom drumskom biciklu više od decenije pre nego što je to postalo kul! 🙂
2.2. Prekretnica
2022. na scenu dolazi ono što nazivamo veštačkom inteligencijom. Da pojasnim u startu: pod tim terminom ovde mislim na LLM – Large Language Model, ondosno alate koji prepakuju već napisan tekst sa Interneta prema vašim instrukcijama (bez prave pameti, ali veoma brzo).
Već 2023. godine, Internet je zatrpan člancima koji su napisani od strane ChatGPT-a.
Danas je ogromna većina sajtova, članaka i videa obično đubre, pravljeno sa ciljem da vam drži pažnju što duže, zbog reklama.
ChatGPT će za par sati preraditi ceo moj sajt, napisati ga malo izmenjenim rečima, pa ti sad znaj, ako nisi baš vrhunski stručnak, koja verzija je sa minimumom lupetanja i grešaka – na prvu loptu deluju identično!
Da li shvatate kolika je moć, ali i opasnost koju ovo donosi? ChatGPT nema mozak, razum, i odgovornost – a to što “piše/pravi” deluje veoma ubedljivo i da kažem “dosta samouvereno lupeta.”
Gugl je bio u problemu. Automatski, algoritmima, nije mogao lako i jeftino odvojiti žito od kukolja. Odlučio se preći na mračnu stranu. Sklopio je milionski ugovor sa Reddit platformom, i stavio je Reddit, uz još par velikih korporativnih sajtova (kao što su Forbes i Quora) u vrh rezultata pretrage šta god da guglate.

Gugl i dalje priča da traži ono što sam ja do sada radio, ali u praksi vidim da je moj rad praktično nestao iz rezultata pretrage. Kvalitet mog rada se nije promenio na gore, naprotiv. Ne postoji ni navala kvalitetnijih članaka i sajtova. Samo je Gugl odlučio da Internet ogradi na par korporativnih sajtova (uglavnom se nazivaju “društvenim mrežama”) – i na svoj YouTube (ali tu forsira videe koji se najduže gledaju, sa prikazom što više reklama).

Paralelno sa tim, Gugl hrani svoju veštačku inteligenciju milionima ljudskih postova sa celog Interneta i sa Reddita (automatizacija pristupa Redditu je deo milionskog ugovora). Uskoro će rezultati pretrage davati odgovor veštačke inteligencije, umesto spiska linkova ka sajtovima i člancima (ovo se već dešava).

2.3. Efektivna cenzura
Ranije sam mogao ukucati pitanje u pretragu i u rezultatima pretrage videti svoj članak koji se time bavi. Nešto kasnije, u 2023. godini, trebalo je da guglam po naslovu svog članka. Danas, čak i ako dodam “BikeGremlin” u pretragu, ne dobijem više svoj članak u rezultatu pretrage! Gugl nekad ponudi moj YouTube snimak na temu (ponavljam, YouTube je u vlasništvu Gugla), ili temu sa mog foruma, ali sajt je praktično cenzurisan!
U praksi, a to možete proveriti: jedan post na Redditu, sa desetak “plus glasova”, pojaviće se u vrhu rezultata pretrage, pre svih stručnih članaka i slično.
Korporacije dozvoljavaju da se na Internetu vide samo stvari koje su pod njihovom kontrolom, u njihovom vlasništvu (ako pročitate uslove korištenja, sve što radite na tim platformama – YouTube, Reddit, Quora, Fejsbuk i slično je u vlasništvu i pod kontrolom vlasnika tih platformi).
Zašto Reddit (i ostale “društvene mreže”) ima toliki prioritet? Osim što postoji milionski dogovor između Gugla i Reddita, treba razumeti i kako je Reddit dizajniran.
Reddit je napravljen da prioritet daje konzumaciji, a ne povezivanju.
Malena korisnička imena, sabijeni komentari i beskonačno skrolovanje – sve je to tu da se brzo čita, ali bez ikakvog traga, identiteta ili poverenja.
To je kao brza hrana za pažnju:
brzo, plitko, bez konteksta – ali “zabavno” i “angažujuće”.
Zato Reddit postovi sada dominiraju rezultatima Gugl pretrage. Reddit je:
- Kratak i brz za konzumaciju.
- Emocionalno nabijen.
- Konstantno osvežavan.
…čak i kada je površan, netačan ili otvoreno glup. Ali ima “engagement” – i to je ono što Gugl danas vrednuje – uzimanje vašeg vremena i pažnje.
A ako mislite da je ovo problem samo sa Guglom, pogledajte šta se dešava na ostalim platformama…
2.4. Cenzura na platformama
Mene su već obrisali sa Quore, bez ikakvog konkretnog razloga – svi moji odgovori, sav trud: nestao (pisao sam o tome, a ne verujem da ste taj članak videli – ironija).
Na Redditu je sve više zabranjeno kačiti linkove ka ličnim sajtovima.
Izgleda da su hiperlinkovi – osnovni gradivni element Interneta – sada postali zabranjeni. Kakva luda vremena, a? 🙂
Zašto odgovaram na pitanja samo na BikeGremlin forumu?
Koliko puta Ste, gledajući neki moj YouTube snimak, kliknuli na link ka mom sajtu? YouTube načelno dozvoljava takve linkove, za sada, još uvek – ali ih efektivno ne gura u prvi plan. Ostale platforme to otvoreno brane, ili efektivno obeshrabruju i cenzurišu.
Probajte na bilo kojoj društvenoj platformi postaviti link ka sajtu, još ako je to očigledno Vaš sajt, i uverićete se u ovo što govorim.
Na YouTube sve što nije “viralno” gubi vidljivost – a algoritam gura sadržaj koji izaziva impulsivnu reakciju, ne razmišljanje.
Dakle: nemaš prava, samo si gost. A kad ne igraš po pravilima, izletećeš iz kafane – pa makar si i ti pomagao da se ta kafana izgradi.
Takva politika ograničava moj rad na moje sajtove, YouTube kanal, i forum – ali bez da to gotovo iko vidi!
3. Zaključak
Ono što je počelo kao privatne beleške, preraslo je u globalni fenomen, a sada je odlukom korporacija vraćeno na nivo ličnih beleški.
Nije poenta ovoga da kukam, ili molim za pažnju – ali mislim da je pošteno da ljudima koji prate moj rad objasnim zašto će ubuduće biti manje tekstova i videa, pogotovo na našem jeziku. I zašto, čak i kad nešto napišem ili snimim, velike su šanse da to nikad ni ne vidite – jer Internet više ne funkcioniše kao nekada.
Internet se promenio. Više nije otvoren. Više nije pošten.
Google više ne želi ono što je godinama govorio da želi. Ili je možda i želeo – dok nije postalo nezgodno za biznis. I tu priča prestaje da bude “tehnička,” a postaje ljudska.
Ne menjam se ja. Menja se svet oko mene. I ako će nešto što sam rekao ili napisao i dalje pomoći nekom, negde, jednog dana – onda je vredelo.
Zato sve ostaje online, besplatno. Zato i dalje odgovaram na pitanja – ali na forumu, tamo gde ostane trag. Ne jurim algoritme. Ne pravim “content/sadržaj.” Pišem i snimam za ljude. Radim to jer tako i sam učim.
Ako ste stigli do ovde – hvala vam. Vi ste razlog što ovo ima smisla.
Vidimo se, možda, i sledeći put. A možda i ne. Ali ono što valja – ostaće.
Relja
VIDEO verzija ovog članka
Poslednji put ažurirano:
Prvobitno objavljeno: