The SEO Framework (u nastavku članka – TSF) je WordPress SEO plagin koji koristim (šta je to SEO?). Već sam pisao o testu performansi (brzine) TSF naspram Yoast (drugog popularnog plagina za ovu namenu), a pisao sam i ocenu besplatne verzije TSF plagina. U ovom članku pisaću o dodatnim opcijama koje dolaze sa plaćenom (Pro) verzijom. Prvenstveno za lični podsetnik. Počevši od instalacije, konfigurisanja, preko toga koliko dobro radi, do cene (“da li se isplati?”). U maju 2020. sam sve sajtove prebacio na TSF besplatnu verziju, a 23. septembra sam započeo testiranje TSF Pro verzije.
Napomena: ovaj članak ni na koji način nije sponzorisan od strane bilo koje kompanije – i predstavlja samo moje lično mišljenje i iskustvo.
Link ka sajtu autora The SEO Framework plagina.
Status: Aktivan
Od septembra 2020. – na dalje
Aktivno koristim (i plaćam pretplatu za) ovaj plagin – mislim da nema iskrenije preporuke od toga.
Ažuriranje 2024: prešao sam na “Business” paket (za 20 sajtova), a još uvek koristim i besplatnu TSF verziju na više sajtova.
Sadržaj:
- Instaliranje – TSF Extension Manager
- Konfigurisanje (podešavanje) TSF ekstenzija
- Kako radi The SEO Framework Pro?
3.1. Honeypot ekstenzija – zaštita od spam komentara
3.2. Focus – pomoć u SEO markiranju sadržaja
3.3. Articles – pomoć za sajtove sa vestima
3.4. Local – za kompanije/radnje
3.5. AMP ekstenzija
3.6. Origin ekstenzija - Cene – isplati li se TSF Pro?
- Izvori i korišteni alati
- Dodatak – migracija sa drugih SEO plaginova na TSF
1. Instaliranje – TSF Extension Manager
Da biste mogli koristiti opcije koje dolaze sa plaćenom verzijom, instalira se prvo Extension Manager, što je relativno prosto:
- Skinete fajl (downloadujete ga).
- Uploadujete ga u svoj WordPress direktorijum za plagine.
- Otpakujete ga.
- Zatim se može aktivirati iz WordPress menija, kao i bilo koji drugi plagin.
Pokažimo to korak-po-korak, sa slikama:
Skinite Extension Manager (link ka stranici TSF sajta za download).
Dobićete jedan .zip fajl, koji treba uploadovati u direktorijum WordPress plagina – koji se obično nalazi unutar public direktrorijuma na vašem hosting serveru (lokacija public direktorijuma na cPanel i DirectAdmin serverima). Plagin možete uploadovati iz WordPress-a, ili “ručno.”
Upload plagina preko WordPress kontrolne table:
Upload plagina “ručno” (iz cPanel-a u ovom primeru):
Kada ste ušli u public direktorijum u kojem je WordPress instaliran, idite na:
/wp-content/plugins/
Tu treba izabrati opciju za upload fajla, a zatim ga otpakovati (nakon čega se .zip može i obrisati), ovako se to radi u cPanelu:
Aktivacija plagina se radi sada redovno, iz WordPress bek-enda:
Nakon aktiviranja plagina, ostaje još da se unese ključ, radi aktiviranja plaćenih opcija:
Zatim odete na Extension Manager i kliknete na dugme “Activate” kako biste aktivirali željene ekstenzije.
2. Konfigurisanje (podešavanje) TSF ekstenzija
Radi se iz istog SEO menija u WordPress bekendu. Nema puno posla – u zavisnosti od izbora ekstenzije, neke, poput “Monitor” ekstenzije, tražiće da kliknete na dugme “Register your website” kako biste dozvolili TSF serveru da nadzire SEO podešavanja Vašeg sajta i o tome Vas izveštava.
Moram reći da volim koristiti HetrixTools (affiliate link) za uptime monitoring.
Uglavnom, poneka ekstenzija traži neko jednostavno podešavanje – tj. da joj kažete šta hoćete. 🙂 Uglavnom je sve intuitivno i lepo objašnjeno. Gotovo da sam se razočarao, u odnosu na konfigurisanje mnogih drugih (većine?) plaginova. 🙂 TSF radi čim se raspakuje iz kutije! 🙂
3. Kako radi The SEO Framework Pro?
Prvenstveno su me zanimale Focus i Honeypot ekstenzije.
3.1. Honeypot ekstenzija – zaštita od spam komentara
Honeypot bi trebalo da smanji količinu spam komentara na mom biciklističkom sajtu, štedeći mi vreme u brisanju istih.
Pročitajte ažuriranje na kraju ovog poglavlja – sada koristim Honeypot i sretan sam što to imam na sajtovima!
Do trenutka pisanja ovog članka, radilo je sa umerenim uspehom. Smeštajući neke spam-bot komentare u spam odeljak (ali ne sve), odakle se mogu svi zajedno obrisati jednim klikom. Bez pogrešnog smeštanja legitimnih komentara u spam kantu.
Drugi plagin, besplatna verzija reCaptcha by BestWebSoft (link ka wp.org) nudi prevenciju spam komentara, sprečavajući većinu robota da uopšte napišu komentar, koristeći Google reCaptcha proveru. Sa Honeypot, može se baciti oko na komentare označene kao spam, čisto za slučaj da je neki legitiman komentar “nepravedno” tu smešten. Nisam do sad primetio takve greške do sada, ali mogućnost provere ima svojih prednosti. Lično više volim kad Google reCaptcha blokira spam bot komentare, nego da ih brišem iz spam sandučeta nakon što su upisani u bazu, mada je to samo jedan klik, nije strašno.
U praksi, tokom mog testiranja, razlika se svodi na to da reCaptcha puno bolje blokira robote, tj. da ima 10 puta manje spam komentara kada je reCaptcha plagin aktivan. Tako da računam da je dobitna kombinacija reCaptcha, uz Honeypot. Uz napomenu da 99% spama na mojim sajtovima dolazi od botova, tako da je Honeypot čisto zgodan dodatak, ali daleko od zaista neophodnog, a mislim da bi svakako bilo dobro da Honeypot nudi i reCaptcha proveru, da se ne mora koristiti drugi plagin za to.
Da bi se koristio Guglov reCaptcha, sajt se mora dodati i registrovati u Gugl reCaptcha admin panelu:
https://www.google.com/recaptcha/admin/
Ažuriranje Mart 2021: Honeypot je unapređen i bolje detektuje i sprečava spam. I dalje mislim da je za mene i moje sajtove reCapcha bolji izbor, jer sprečava botove i od registracija na newsletter i ostalo.
Ažuriranje Jul 2022: Sa porastom broja poseta, raste i broj onoga što liči na ručno unešene spam komentare. Re-aktivirao sam Honeypot. Za sad hvata 100% spam komentara, uz samo jedan lažno-pozitivan (legitiman komentar obeležen kao spam) na preko stotinu! Sa ovakvom količinom spama, Honeypot je zlata vredan. Ne dobijam više desetine mejlova “proverite i odobrite komentar”. Samo jednim klikom ispraznim sve komentare smeštene u spam odeljak.
Komentari posetilaca sa povratnim informacijama, dopunama i ispravkama su važan deo mojih sajtova, a TSF Honeypot ekstenzija je postala dragocen alat za štednju vremena i sprečavanje spama.
3.2. Focus – pomoć u SEO markiranju sadržaja
Šta je sa Focus? Ovo me najviše zanima isprobati. Prvi test ću uraditi u ovom članku, dok ga pišem. 🙂 Mada me još više zanima šta će imati da “kaže” za već napisane članke na biciklističkom sajtu, da vidimo prvo šta kaže za ovaj konkretan članak.
Ovaj članak je o “The SEO Framework-u”, poznatom i kao “TSF“, i u pitanju je “ocena” (review). Šta se dešava kada to unesem.
Napomena: Focus ne prepoznaje srpskohrvatski jezik – ovde se nalazi spisak podržanih jezika i uputstvo za upotrebu (link ka TSF sajtu).
Nakon definisanja ključnih reči, može se videti analiza u datom članku. Kako to izgleda u ovom članku, zaključno sa krajem ove rečenice (analiza je urađena na engleskoj verziji ovog teksta):
Prodiskutujmo crvene zastavice. Kaže da ne spominjem dovoljno često “TSF” i “review”. I kaže da treba dodati i “tsf” u URL. Reč TSF ne postoji u engleskom rečniku, a plagin mi ne da da mu “kažem” da je to u stvari sinonim za The SEO Framework. Tako da ga namerno neću poslušati i natrpati još i “TSF” u URL. Isto važi i za “gustinu” te reči u tekstu. Isto tako, ne vidim smisao pretrpavanja teksta rečju “review” (ocena).
To su te suptilne razlike, kada AI još uvek nije dovoljno pametan. Oovo radi nešto bolje sa “običnijim” rečima, na biciklističkom sajtu. I tu daje korisne smernice. Ne držim se sugestija uvek (“kao pijan plota”), ali znaju biti korisne. Za ljude koji prodaju nešto i gađaju određene ključne reči, pretpostavljam da je ovo dosta korisniji alat.
Da uporedimo sad analizu Focus-a, sa Yoast-ovom SEO Analizom, na biciklističkom članku engleske verzije bici sajta. Članak o mastima za ležajeve bicikla. Članak objašnjava sve na tu temu, uz ključnu frazu: “bicycle bearing grease”. Ovo su izveštaji Focus-a i Yoasta, redom:
Možete sami analizirati članak, pa uporediti rezultate koje daju TSF i Yoast, i videti koji je po vama korisniji i upotrebljiviji. U svakom slučaju, mislim da čak i iskusnim, dobrim piscima (za koje sebe smatram 🙂 ), može da se potkrade propust, a korištenje ovako nekog automatizovanog alata pomaže da se isti uoči i otkloni. Pregledajući neke od skorašnjih članaka, pronašao sam nekoliko propusta.
Tokom te analize članaka, zaključio sam da TSF ne radi ništa lošije od Yoast-a, ali da bi bilo korisno da su autori omogućili da se unose sinonimi i za fraze, ne samo za reči.
Naravno, ni jedan SEO plagin neće od Vas načiniti dobrog pisca (vidite: kako kreirati kvalitetan sadržaj za sajt). Samo će Vas podsetiti na tehničke detalje, ako neki ispustite. U tom smislu, ono što mislim da je izvodljivo, a ne vidim da postoji: opomena kada istu reč, ili frazu koristite previše puta, previše često.
3.3. Articles – pomoć za sajtove sa vestima
Ova ekstenzija bi rebalo da pomogne sajtovima sa vestima da dođu u Gugl odeljak za najnovije vesti. Nisam siguran koliko pomaže sajtovima sa edukativnim sadržajem, poput mojih. Koliko znam, sam WordPress još uvek ne podržava schema.org struktuirane podatke, pa računam da sigurno ne škodi da se isti pruže pretraživačima barem pomoću plagina/ekstenzije.
Vidite kako je napisan ovaj, a i ostali članci na sajtu? Vidite kako su mi sajtovi struktuirani? Volim struktuirane podatke, struktuirani podaci su cool… OK, samo da uzmem lekove, pa nastavljamo… 🙂
Podešavanje je jednostavno, mislim da slika 12 sve govori:
3.4. Local – za kompanije/radnje
Ako imate poslovnicu, Local ekstenzija omogućava unošenje podataka vezanih za nju. Adresa, GPS koordinate, radno vreme itd. Kreirajući podatke koje Gugl razume i može prikazati potencijalnim klijentima. Local omogućava unošenje više poslovnica – koliko god da ih imate, svaka sa svojim podacima.
3.5. AMP ekstenzija
Ako Vaš sajt koristi AMP (videti šta je to AMP, i kako se AMP implementira na WordPress sajt?), ova ekstenzija se, potpuno automatizovano, brine o tome da svi potrebni SEO meta podaci budu prisutni i na AMP verzijama stranica sajta. Ništa više – ni manje od toga.
3.6. Origin ekstenzija
U ovom članku neću objašnjavati sve ekstenzije, samo one koje koristim, odnosno. smatram najvažnijim. Ukratko sam već objasnio Monitor ekstenziju, u 2. poglavlju, a zaokružiću priču sa Origin.
Origin isto radi potpuno automatizovano – samo ga aktivirate. Šta radi? WordPress kreira medija stranicu za svaku sliku koju ubacite na sajt. Mediji dobijaju svoj jedinstven URL.
Za više detalja, videti: kako izmeniti URL (slug) WordPress media stranice.
Problem sa ovim je što te stranice ne služe ničemu korisnom. Samo zbunjuju i Gugl i korisnike.
- Origin bi trebalo da rediriguje posetioce sa media stranice, na članak/stranicu sajta koji sadrže taj medij (sliku, ili video).
- Ukoliko medij nije dodat ni jednom članku, Origin rediriguje na sam fajl medija, ne na stranicu/članak.
Ova druga opcija radi bez problema, ali ona prva (ako je medij dodat – attached – članku) nije htela, na dva sajta, na dva servera – koliko sam isprobao, vraćao je 404 grešku (“stranica nije pronađena”). Ipak, treba imati dve važne stvari na umu:
- Media stranice su svakako stavljene da budu neindeksirane i nevidljive za pretraživače (pošto samo štete za SEO). TSF omogućava da se sve medija stranice podese tako – čak i u besplatnoj verziji.
- Bolje je i da Gugl dobije 404 grešku (pa izbriše stranicu iz indeksa, ako je bila upisana), nego da dobije stranicu sa besmislenim sadržajem – što sve media stranice jesu: jedna stvar je imati indeksiran fajl slike, ali imati indeksiranu stranicu koja samo sadrži jednu sliku na sebi – to je loše za SEO.
4. Cene – isplati li se TSF Pro?
Odgovor na ovo pitanje je: “zavisi“. Obrazložiću:
Focus ekstenzija će Vam svakako pomoći da izbegnete tehničke SEO greške prilikom pisanja, ili/i izmena sadržaja na sajtu. Može se reći da raid malo bolje (“pametnije”) od Yoast SEO Analize. OK, Yoast nudi donekle sličnu funkcionalnost (malo svedeniju) i u besplatnoj verziji, ali zbog brljotine sa poslednjim “Indexables” apdejtom, Yoast meni ne dolazi u obzir. Focus (i TSF uopšte) radi, bez ikakvih neželjenih komplikacija. Ipak, lagao bih kada bih rekao da je ovo neophodno – uz dovoljno pažnje i vođenja računa, može se raditi i bez ovakve pomoći, uz minimum grešaka. Zgodno za imati, ali nije neophodno.
Za sajtove sa vestima, Articles ekstenzija je sigurno korisna. Isto kao što Local ekstenzija može samo pomoći za lokalne biznise (poslovnice, sa fizičkom adresom). Naravno, možete koristiti i Google My Business (link ka Guglovom sajtu), besplatno – tako da ovo nije neophodno, samo olakšava posao. Pogotovo ako imate više poslovnica.
AMP ekstenzija je zgodna za sajtove koji imaju AMP verziju. Nisam 100% siguran koliko (i da li) pomaže boljem rangiranju stranica pri pretrazi sa mobilnog, mada nisam uspeo primetiti da išta smeta.
Ukoliko ste već zabrljali SEO indeksiranjem media strana, Origin ekstenzija će vam rešiti taj problem. Ukoliko niste pravili ovakvu grešku (TSF u besplatnoj verziji omogućava isključivanje indeksiranja medija stranica), onda Vam Origin u suštini ne treba.
Pro verzija košta 7 $ mesečno (uz plaćanje na godišnjem nivou – 84 $) i dobija se licenca za dva sajta (produkcioni i testni, ili dva produkciona ko voli živeti opasno 🙂 ). Drugi, skuplji paketi, izađu jeftinije po jednom sajtu (za 17 $ mesečno se dobija 20 licenci). Ako se odlučite za veći paket naknadno, plaćate samo razliku u ceni, što je korektno. Dosta je jeftiniji od Yoast-a (koji košta 90 $ godišnje za jedan sajt, a oko 800 $ za 10 sajtova).
Na kraju – ipak morate sami izvagati da li se Vama ovo isplati, da li Vam treba. Sigurno da nije neophodan plagin da bi se napravio sajt koji dobro radi i dobro se rangira na pretraživačima – samo malo pomoaže. Što se mene tiče – ovo je jedini plagin za koji plaćam, tj. koji sam uzeo u plaćenoj verziji. Ne mogu dati iskreniju preporuku od toga.
Volim imati pametan alat (Focus ekstenzija) koji me opominje ako napravim početničku grešku, previd, kao što je izostanak ključnih reči u meta-opisu, URL-u članka i slično. Pogotovo kad je dovoljno pametan da prepoznaje sinonime, pa moji članci mogu zvučati prirodno, a ne kao da su pisani za robote. 7 $ mesečno, ako sajt donosi ikakav prihod, po meni nije prevelika cena za mirniji san. 🙂
Ima svojih mana, ima stvari za koje ja mislim da se trebaju unaprediti, ali dok god ostane ovako stabilan, brz i radi svoj osnovni posao ovako dobro, neću ga menjati.
Ažuriranje – OK, uzeo sam i Elementor Pro, ali to služi za brži rad, dok klijenti ne odluče tačno kakav izgled sajta žele, ne koristim ga ni na jednom svom sajtu.
5. Izvori i korišteni alati
- Hemingway Editor – besplatan alat za lektorisanje teksta na engleskom.
- Google Translate – za pronalaženje sinonima i pravih izraza.
- The Seo Framework dokumentacija
- The SEO Framework naspram Yoast SEO – moj članak sa uporednim testom brzine ova dva plagina.
- Moja demonstracija on-page SEO pomoću The SEO Framework (na Tarzan engleskom 🙂 ).
- Logit on-line radionica na temu alata za pomoć pri pisanju na engleskom.
6. Dodatak – migracija sa drugih SEO plaginova na TSF
Kada se menja SEO plagin, zgodno je ako možete migrirati sve (SEO) podatke (kako ne biste morali sve ispočetka unositi). Za to, koristim besplatni plagin: SEO Data Transporter. Omogućava da prebacite sve SEO podatka sa praktično bilo kog SEO plagina, na bilo koji drugi SEO plagin (ne samo sa/na The SEO Framework). Objašnjenje kako prebaciti podatke sa jednog SEO plagina na drugi.
Sve je objašnjeno u 3. poglavlju gore linkovanog članka. Ponavljam – kao primer sam koristio migraciju sa Yoast-a na TSF, ali procedura je ista za bilo koju drugu kombinaciju plaginova.
Poslednji put ažurirano:
Prvobitno objavljeno: